Roof Tile Stone Coated Roofing Tile Metal Roofing Material
|
Still deciding? Get samples of $ !
Order Sample
|
Product Details
| Customization: | Available |
|---|---|
| After-sales Service: | Online Installation Service |
| Warranty: | 15 Years |
Shipping
| Shipping Cost: | Contact the supplier about freight and estimated delivery time. |
|---|
Payment Guarantee
| Payment Methods: |
|
|---|---|
| Support payments in USD |
| Secure payments: | Every payment you make on Made-in-China.com is protected by the platform. |
|---|
| Refund policy: | Claim a refund if your order doesn't ship, is missing, or arrives with product issues. |
|---|
Secured Trading Service
Diamond Member Since 2021
Suppliers with verified business licenses
Audited by an independent third-party inspection agency
Year of Establishment
2019-05-22
Number of Employees
11
Find Similar Products
Basic Info.
- Model NO.
- Mixed
- Material
- Metal
- Type
- Plain Roof Tiles
- Shape
- Plain
- Size
- 1340*420mm
- Color
- Customized
- Customized
- Customized
- Surface Treatment 1
- Al-Zn Coating
- Surface Treatment 2
- Stone Chip Coating
- Application
- Roof, Villa
- Transport Package
- Sea Worthy Pallet
- Specification
- 1340*420
- Trademark
- metalroofchina
- Origin
- Shandong
- HS Code
- 73089000
- Production Capacity
- 10000 PCS/Day
Packaging & Delivery
- Package Size
- 134.00cm * 42.00cm * 15.00cm
- Package Gross Weight
- 75.000kg
Product Description
PRODUCT PARAMRTER
| Product Name | Stone Coated Metal Roof Tile |
| Shape Design | Classic/Executive |
| Color | Customized |
| Dimension | 1340*420mm |
| Thickness | 0.3/0.35/0.38/0.4/0.45/0.48/0.5mm |
| Weight | 2.4-3.5kg |
| Steel Sheet Treatment | Gavalumed/Al-Zinc Coating |
| Surface Treatment | Stone Chips Coating |
| Application | House/Villa/Apartment/Hotel/Hospital/School |
| Warranty | 30 Years |
| TradeMark | Metalroofchina/Skywalkerchina/SKW |
| Origin | Shandong China |
PRODUCT STRUCTURE
PHOTO DISPLAY





COLOR OPTIONS

ACCESSORIES
PACKAGE & LOADING

1. How can we guarantee quality?
Always a pre-production sample before mass production;
Always final Inspection before shipment;
2.What can you buy from us?
Prepainted metal roofing,stone coated metal roofing, Asphalt Shingles, Drainage system, roofing machine.
3. Are you a manufacturer?
Yes we have our own roof factory and roof machine factory and we have good reputation in the market.
4. What's the supply period?
10-20 days for 1-3 container of metal roof tiles.
5. What services can we provide?
Accepted Delivery Terms: FOB,CIF,EXW;
Accepted Payment Currency:USD;
Accepted Payment Type: T/T,Western Union,Cash;
Language Spoken:English,Chinese
Send your message to this supplier
People who viewed this also viewed
Product Groups
Find Similar Products By Category
- Supplier Homepage
- Products
- Stone Coated Metal Roofing
- Mixed
- Roof Tile Stone Coated Roofing Tile Metal Roofing Material
Related Categories
Hot Searches
More