Building Material Zinc Aluminum Coated ASTM Metal Roof Sheet Corrugated Galvanized Steel Roofing Sheet
|
Still deciding? Get samples of $ !
Order Sample
|
Product Details
| Customization: | Available |
|---|---|
| After-sales Service: | Online Installation Support |
| Warranty: | 15 Years |
Shipping
| Shipping Cost: | Contact the supplier about freight and estimated delivery time. |
|---|
Payment Guarantee
| Payment Methods: |
|
|---|---|
| Support payments in USD |
| Secure payments: | Every payment you make on Made-in-China.com is protected by the platform. |
|---|
| Refund policy: | Claim a refund if your order doesn't ship, is missing, or arrives with product issues. |
|---|
Secured Trading Service
Diamond Member Since 2021
Suppliers with verified business licenses
Audited by an independent third-party inspection agency
Year of Establishment
2019-05-22
Number of Employees
11
Find Similar Products
Basic Info.
- Model NO.
- Classic Bond
- Material
- Metal
- Type
- Bent Tiles
- Shape
- Arched
- Size
- 1340*420
- Color
- Customized
- Customized
- Customized
- Surface Treatment 1
- Al-Zn Coating
- Surface Treatment 2
- PVDF/HDP Painting
- Weight
- 1.8-2.8kg
- Brand
- Skw
- Trade Mark
- Metalroofchina
- Transport Package
- Sea Worthy Pallet
- Specification
- 1340*420
- Trademark
- metalroofchina
- Origin
- Shandong
- Production Capacity
- 10000 PCS/Day
Packaging & Delivery
- Package Size
- 134.00cm * 42.00cm * 15.00cm
- Package Gross Weight
- 125.000kg
Product Description
PRODUCT PARAMRTER
| Product Name | Prepainted Metal Roof Tile |
| Color | Customized |
| Dimension | 1340*420mm |
| Thickness | 0.3/0.35/0.38/0.4/0.45/0.48/0.5mm |
| Weight | 1.8-2.8kg |
| Steel Sheet Treatment | Gavalumed/Al-Zinc Coating |
| Surface Treatment | HDP/PVDF Painting |
| Application | House/Villa/Apartment/Hotel/Hospital/School |
| Warranty | 30 Years |
| TradeMark | Metalroofchina/Skywalkerchina/SKW |
| Origin | Shandong China |
PRODUCT STRUCTURE
PHOTO DISPLAY





COLOR OPTIONS
ACCESSORIES
PACKAGE & LOADING

Q: Are you trading company or manufacturer ?
A: We are manufacturer.
Q: Hou soon can I get a price quote?
A: Once we know the panel thickness,aluminum thickness,dimensions,paint requirement(PVDF coating or PE coating),We can provide you with one competitive price quote within 24 hours.
Q: Do you provide samples ? is it free or extra ?
A: Yes, we could offer the sample for free charge but do not pay the cost of express fee.
Q: How long is your delivery time?
A: Generally it is 5-10 days if the goods are in stock. or it is 15-20 days if the goods are not in stock, it is according to quantity.
Q: How can my order produced by my brand?
Yes, Please offer your brand or LOGO
Q: What is the MOQ?
500 Pcs or higher is recommended.
Q: How to confirm the color for what you want?
You can contact me for our color card.
You can also choose a color from the RAL/Panton color card.
You can also choose a color from the RAL/Panton color card.
Send your message to this supplier
People who viewed this also viewed
Product Groups
Find Similar Products By Category
- Supplier Homepage
- Products
- Color Painted Metal Roofing
- Bond
- Building Material Zinc Aluminum Coated ASTM Metal Roof Sheet Corrugated Galvanized Steel Roofing Sheet
Related Categories
Hot Searches
More