Glazed Polished Porcelain Tile 400*800mm for Floor Tile Decoration
|
Still deciding? Get samples of $ !
Request Sample
|
Product Details
| Customization: | Available |
|---|---|
| Material: | Porcelain/Ceramic |
| Size: | 400X800X9.5mm |
Secured Trading Service
Diamond Member Since 2021
Suppliers with verified business licenses
Audited by an independent third-party inspection agency
Year of Establishment
2019-05-22
Number of Employees
11
Find Similar Products
Basic Info.
- Model NO.
- Porcelain Tile
- Function
- Acid-Resistant, Heat Insulation, Firebrick, Antibacterial
- Color
- Multicolor
- Thickness
- 9.5mm
- Water Absorption
- 1%-3%
- Technique
- Soluble Salts Tiles
- Usage
- Floor
- Customized
- Customized
- Shape
- Rectangle
- Transport Package
- Wood Pallets and Cartons
- Specification
- 400x800x9.5mm
- Origin
- Shandong
- HS Code
- 6907229000
- Production Capacity
- 50000 Pieces/Year
Product Description
| Size | 400×800mm |
| Thickness | 9.6±0.2mm |
| Surface | Polished Finish |
| Tile Type | Floor tile |
| Function | Acid-Resistant, Antibacterial, Firebrick, Heat Insulation, Wear-Resistant |
| Place of Origin | Shandong, China |
| Packing | Wood Pallets and Cartons |
| Absorption | 1% - 3% |
The Porcelain tile for bathroom, bar, cafe, hotel lobby flooring, airport, big project etc.
This tile is good for house flooring, super market, shopping mall, warehouse flooring, etc.
Send your message to this supplier
People who viewed this also viewed
Product Groups
Find Similar Products By Category
- Supplier Homepage
- Products
- Floor Tiles
- 400*800mm
- Glazed Polished Porcelain Tile 400*800mm for Floor Tile Decoration
Related Categories
Hot Searches
More